EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Cięcie stóp?

Marek Belka, Prezes NBP Marek Belka, prezes NBP. Fot. Materiały NBP.

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp procentowych, a także ostatnie dane ekonomiczne napływające z polskiej gospodarki zwiększyły oczekiwania rynku na podobny ruch ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Jej najbliższe posiedzenie jest zaplanowane na 8 października 2014 roku.

Już na wrześniowym posiedzeniu RPP złożone zostały trzy wnioski o obniżkę stóp procentowych. Jeden, jak informuje „Rzeczpospolita”, zakładał cięcie o 0,50 pkt., dwa natomiast ograniczały się do 0,25 pkt. Wszystkie trzy wnioski zostały odrzucone, ale członkowie Rady kierowali się różną motywacją. Część uważała, że należy jeszcze poczekać, bo być może już wkrótce – wobec eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego – będzie konieczność bardziej zdecydowanego ruchu. Inni są zdania, że obniżka stóp jest niepotrzebna, bo mimo nie najlepszych sygnałów z gospodarki, utrzymanie stabilnego wzrostu jest przesądzone. Ta grupa członków Rady uważa, że obniżenie stóp procentowych miałoby niewielki wpływ na akcję kredytową dla przedsiębiorstw. Ich zdaniem, cięcie stóp procentowych mogłoby też doprowadzić do aprecjacji polskiej waluty, co negatywnie wpłynęłoby na kondycję niemałej grupy Polaków zadłużonych w obcych walutach.

Rynek jednak niemal powszechnie oczekuje obniżenia stóp procentowych na najbliższym i kolejnych posiedzeniach Rady Politycznej. Błażej Bogdziewicz, wiceprezes Caspar Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA mówił kilka dni temu, że „Decyzje Europejskiego Banku Centralnego oznaczają wzrost szans na cięcie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, która niejednokrotnie w przeszłości brała pod uwagę decyzje EBC”. Na konieczność obniżenia stóp procentowych od dawna wskazuje też Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust. To, że RPP pójdzie w tym kierunku jest przesądzone, a przynajmniej bardzo prawdopodobne, wskazują też słowa Marka Belki, prezesa Narodowego Banku Polskiego, który po ostatnim posiedzeniu Rady powiedział, że „od podjęcia decyzji dziś powstrzymała nas znacząca niepewność dotycząca sytuacji wokół Polski. Postanowiliśmy poczekać na kolejną porcję danych miesięcznych”.

Po decyzji Europejskiego Banku Centralnego układ sił w Radzie Polityki Pieniężnej uległ prawdopodobnie zmianie – przeciwnicy obniżenia stóp procentowych są, jak wynika z nieoficjalnych informacji, w mniejszości. Spór dotyczy przede wszystkim głębokości cięcia. Ryszard Petru, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego mówił na niedawnym spotkaniu w Poznaniu, że jego zdaniem obniżenie stóp procentowych w Polsce sięgnie 0,75 punktów, przy czym za bardziej prawdopodobny uznał scenariusz „kolejnych kroków” – obniżenie stóp o 0,25 pkt. w październiku, na kolejnym posiedzeniu w listopadzie oraz w styczniu 2015 roku. Podobnego zdania jest na przykład Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Millenium, oraz Zbigniew Jakubowski z Union Investment.

Jednym z powodów prognozowanego przez rynek cięcia stóp procentowych jest deflacja, która pojawiła się w Polsce w lipcu 2014 roku. Petru zaznaczył jednak, że w Polsce nie mamy obecnie „złej” deflacji wynikającej z hamowania gospodarki, bo jej przyczyną są niskie ceny żywności oraz ropy naftowej.

Zbigniew Jakubowski z Union Investment mówił na niedawnym spotkaniu z cyklu „Radar Ekonomiczny”, że w ostatnim czasie Rada Polityki Pieniężnej „spała”. Teraz jest szansa, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego obudzi członków RPP. Czy rzeczywiście tak się stanie przekonamy się 8 października br.