EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Chiny się rozpychają – Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet

wzrost ryzyka
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Azja stała się bardzo ważnym rynkiem produkcyjnym, konsumpcyjnym, a teraz finansowym i innowacyjnym. Chiny pochłaniają olbrzymie kwoty venture capital. W te dziedziny w ubiegłym roku fundusze tego rodzaju zainwestowały w Chinach, według danych raportu PwC, 70,8 mld dolarów i dogoniły Stany Zjednoczone. W całej Azji fundusze venture capital co najmniej się podwoiły.

[newsletter]

Chiny przyciągają coraz więcej kapitału. Rośnie znaczenie Państwa Środka na międzynarodowym rynku finansowym, rośnie też znaczenie tamtejszej waluty. Bundesbank włącza renminbi do swoich rezerw i to nie jest jedyny bank centralny – podobnie czyni również Europejski Bank Centralny. Już w 2016 roku renminbi stało się piątą walutą w koszyku walut Międzynarodowego Funduszu Walutowego zwanym SDR (Special Drawing Rights), waluty rezerwowej, która jest używana w tej funkcji na równi z dolarem. Chiny mają w ten sposób szansę na zwiększenie roli swojej waluty w transakcjach międzynarodowych i nie potrzebują już jej bronić, mogą zwiększyć jej płynność. Wzrost rezerw w RMB daje tej walucie rosnące znaczenie międzynarodowe i powoli pomoże uzyskać pozycję porównywalną do dolara i euro. Zanim to nastąpi, będziemy słyszeli plotki o wyprzedaży długu amerykańskiego przez banki chińskie, które posiadały go w październiku 2017 roku w wysokości 1,2 biliona dolarów. To spora kwota w porównaniu do 3,1 biliona dolarów rezerw trzymanych w walutach międzynarodowych. Ale proces umiędzynarodowienia RMB jest jeszcze długi, a droga trudna. Obecnie w miarę słabnięcia dolara, RMB także osłabia się do euro i jena, a władze chińskie kontrolują swoją walutę, aby zapobiec niepożądanej spekulacji kursami.

Na tle ruchów kursów walutowych warto pamiętać o akcjach. Również w tej dziedzinie chiński rynek staje się znaczący i wkrótce znajdzie się na drugim miejscu pod względem wielkości za rynkiem amerykańskim. Na dodatek Chiny, stają się coraz bardziej dostępne dla zagranicznych inwestorów. Z drugiej strony, Chińczycy będą mogli coraz więcej inwestować w fundusze międzynarodowe. Można oczekiwać, że chińskie oszczędności znajdą drogę do międzynarodowych rynków akcji i staną się znacznym źródłem dopływu świeżego kapitału. Dla władz chińskich system emerytalny jest równie ważny, jak dla Amerykanów i Europejczyków. Sfinansowanie emerytur stale rosnącej grupy społeczeństwa będzie trudnym zadaniem i można mieć nadzieję, że rozwiązanie tego problemu będzie przebiegało przez rynek chińskich i międzynarodowych akcji. Obecnie w Chinach istnieje już ponad 4400 funduszy zarządzanych przez rodzime firmy. Wkrótce na ten rynek zaczną się wdzierać firmy międzynarodowe, a kluczem do zdobycia pozycji na tym łakomym rynku będzie znajomość mentalności chińskich inwestorów. A ci są bardziej agresywni niż inwestorzy w USA i Europie.

W Pekinie czuć wzrost gospodarczy i jego żwawy rytm. Czy Chiny będą kolejny rok liderem wzrostów na rynkach akcji? Słaby dolar pomaga ten cel osiągnąć.

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 18 stycznia 2018 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,