EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 750 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Cena złota szansą na rekordowe zyski – Robert Kośka dla Gazety Giełdy Parkiet

Wartościowe czy wzrostowe? – Robert Kośka dla Gazety Giełdy Parkiet
Robert Kośka, Dyrektor Sprzedaży F-Trust; Makler Papierów Wartościowych

Wystarczył miesiąc, aby zniszczyć dekadę wzrostu zatrudnienia. Amerykańscy pracodawcy obcięli w kwietniu br., co było działaniem bezprecedensowym, 20,5 miliona etatów, najwięcej w historii, a stopa bezrobocia w USA skoczyła do 14,7%.

Przy tak dużej liczbie osób bez pracy sezon wyników za drugi kwartał dla firm z indeksu S&P500 bez wątpienia przejdzie do historii. Analitycy z Wall Street obniżyli już szacunki zysków w drugim kwartale o 28,4%, co jest największym spadkiem w historii. Tymczasem w przyspieszonym tempie widzimy firmy składające wnioski o ochronę przed bankructwem. Na tym tle rynek już wycenia ujemne stopy procentowe na początku 2021 roku. Alan Greenspan, były prezes Rezerwy Federalnej, powiedział niedawno, że „to tylko kwestia czasu” nim ujemne stopy zagoszczą w USA. Stopy poniżej zera nie gwarantują jednak ożywienia gospodarczego. Nie wydaje się, aby w jakikolwiek sposób pomogły japońskiej lub europejskiej gospodarce.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne


Uważam, że ma to ogromny wpływ na to, dlaczego obecnie widzimy wyższe ceny złota. Cena tego metalu wzrosła do blisko 1700 dolarów za uncję, czyli jest 30% wyżej niż rok temu. Złoto nie wypłaca dywidend ani odsetek, ale w tej chwili obligacje skarbowe też prawie nie. Z drugiej strony, firmy tracą przychody i wstrzymują lub tną dywidendy. Royal Dutch Shell obniżył swoją dywidendę po raz pierwszy od II wojny światowej, a w ubiegłym tygodniu Disney zawiesił wypłatę dywidendy, mimo ogromnego sukcesu nowej platformy streamingowej Disney+. Tymczasem Franco-Nevada spółka wydobywcza metali szlachetnych, podniosła kwartalną dywidendę o 4 procent, co oznacza 13 coroczny wzrost dywidendy. Rekordową dywidendę w najbliższym kwartale zapowiada Newmont Corp.

Rosnący apetyt inwestorów na złoto znajduje odzwierciedlenie w fakcie, że aktywa w zarządzaniu w globalnych ETF’ach złota osiągnęły w kwietniu nowy rekordowy poziom, zgodnie z danymi World Gold Council. Wyniósł on 184 miliardy dolarów na dzień 30 kwietnia. Aktywa w ETF’ach rosły w jedenastu z dwunastu poprzednich miesięcy, zwiększając się o 80 procent. Chociaż popyt na złotą biżuterię został negatywnie dotknięty kryzysem COVID-19, to „historia sugeruje, że prawdopodobna siła popytu inwestycyjnego może zrównoważyć tę słabość” – twierdzi w kwietniowym raporcie WGC.

Wiele wskazuje, że firmy wydobywające złoto będą miały udany drugi kwartał dzięki wyższym cenom metali. Jak wiadomo, ceny akcji w dużej mierze zależą od przychodów i wolnych przepływów pieniężnych (FCF), a jest on tym, co firmy mają w banku po opłaceniu kosztów operacyjnych, podatków i innych wydatków. Im wyższy przepływ gotówki, tym lepiej firma może rozwijać działalność i nagradzać akcjonariuszy. Jeśli Bank of America ma rację, a cena złota wzrośnie do 3000 USD za uncję w ciągu najbliższych osiemnastu miesięcy, a dynamika popytu się utrzyma, zyski spółek złota mogą dynamicznie wzrosnąć.

Robert Kośka
Dyrektor Sprzedaży w F-Trust SA; Makler Papierów Wartościowych

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 14 maja 2020 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,