EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 750 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Turystyka pod wodą – Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet

Korekta czy zmiana kierunków wzrostu?
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Coraz wyraźniej widać, że wiele branż z trudem wraca do w miarę normalnego funkcjonowania, a niektóre być może nigdy już nie będą funkcjonowały tak, jak przed wybuchem epidemii Covid-19. Należy do nich turystyka, rozrywka, hotelarstwo, restauracje, kawiarnie, bary i cała gama produkcji i usług związanych z wypoczynkiem, podróżowaniem, kongresami, weselami, spotkaniami biznesowymi i rodzinnymi.

W indeksach giełdowych MSCI ta działalność jest sklasyfikowana w sektorze dóbr konsumpcyjnych. Jedna grupa, trwałe dobra konsumpcyjne, zawiera spółki z dziedziny gier komputerowych. Druga, usługi konsumpcyjne, składa się ze spółek, do których należą kasyna, hotele, kluby wypoczynkowe, statki pasażerskie, restauracje. W tym roku te branże nie błysnęły, ale nie były najbardziej negatywne. Sektor gier komputerowych traci w tym roku 8%, ale w krajach rozwijających się zyskuje 4,6%. Z kolei druga grupa – hotele, restauracje, wypoczynek – tracą aż 21,4%. Tylko dziedzina zdywersyfikowanych usług konsumenckich, głownie tych pochodzących z krajów rozwijających się, zanotowała spektakularny, bo blisko 30-procentowy, wzrost.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne


Niestety, zmniejszyła się liczba turystów, więc część hoteli i restauracji będzie musiała zamknąć podwoje. To okazja do przejęć i zmiany właścicieli. Duże spółki turystyczne wykształciły atrakcyjną formę finansowania, vouchery, czyli przedpłaty, które następnie mogły być wykorzystane na opłatę usług. Te przedpłaty stanowiły wysokomarżową część działalności. Teraz praktycznie ulegają likwidacji, bo niewielu chce dokonywać przedpłat, gdy przyszłość stała się tak niepewna. Banki i instytucje kredytowe spodziewają się znacznego wzrostu strat w związku z upadkiem licznych małych hoteli, barów, restauracji. Warto wspomnieć o dużych pływających hotelach, których działalność zatrzymała się z dnia na dzień, tak jak linii lotniczych. Ale słyszymy już o propozycjach wykupu aktywów tych, którzy wpadli w trudności, np. Casual Dining Group przez ich konkurentów lub fundusze inwestycyjne. Inni organizują emisje akcji, aby dofinansować się i wznowić działalność, np. Whitbread Plc.

Trudno wyobrazić sobie Bawarię bez Oktoberfest i przypływu gotówki związanych z tym świętem. A czy można wyobrazić sobie Genewę bez jej salonu samochodowego? Nie, ale trzeba, bo impreza znika z kalendarza. Genewski salon, otwarty pierwszy raz w 1905 roku, padł ofiarą pandemii i niewielu jest w stanie sobie wyobrazić konsekwencje gospodarcze tego wydarzenia dla całego regionu.

To jest pośredni, nie ujęty jeszcze w statystykach, efekt pandemii. Chociaż nie wpływa bezpośrednio na giełdowe notowania spółek farmaceutycznych, banków, producentów zegarków i biżuterii z tego regionu, to odczują to niemal wszyscy jego mieszkańcy, bo odbije się to na wielu lokalnych biznesach i w końcu sięgnie również spółek giełdowych. Nadzieja w pomysłowości i przedsiębiorczości, która, jak zawsze, zasypie wyrwę spowodowaną koronawirusem.

Andrzej Miszczuk Główny Strateg F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 23 lipca 2020r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,