EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 900 mln zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród klientów,
10 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Nadzieja dla frankowiczów? – Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet

Korekta czy zmiana kierunków wzrostu?
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Kiedy usiadłem do wieczornego przeglądania wiadomości z Internetu, zobaczyłem kilka tematów, które mogłyby zabrać mi cały wieczór: rozmowy Londynu z Brukselą, zmiany klimatyczne i ich wpływ na produkcję rolną, 25-letnie rekordy kosztów kredytów na kartach kredytowych. Do tych tematów znajomi dorzucili jeszcze jedną kwestię – kurs franka szwajcarskiego do złotówki.

Bliższa ciału koszula, więc kurs franka stał się w tym momencie najważniejszy. Przez ostatnie pięć lat kurs polskiej waluty do franka osłabił się o 16,1% – z poziomu 3,4 przeszedł na 3,95. W ciągu ostatnich dziesięciu lat kurs złotówki do franka stracił ponad 50%, przechodząc z zapomnianych już 2,60 na 3,95. Gospodarka szwajcarska, podobnie jak gospodarka japońska, przyzwyczaiły się do spekulowania ich walutą uważaną za ostoję stabilności. Ucieczka od ryzyka wiąże się z zainteresowaniem tymi walutami. Kurs złotówki do franka nie jest wiec uzależniony od gospodarczej i finansowej sytuacji Polski, ale od międzynarodowych transakcji walutowych. Szwajcarzy nie chcą mieć bardzo mocnej waluty, bo to szkodzi ich eksportowi i negatywnie wpływa na gospodarkę. Dlatego Narodowy Bank Szwajcarii podejmuje regularnie działania w kierunku stabilizacji franka. Wprowadzono nawet negatywne stopy procentowe, aby zniechęcić inwestorów do trzymania swoich aktywów we franku. Odbiciem tego stanu rzeczy są niskie oprocentowania kredytów frankowych, które zachęcają wielu kredytobiorców. Niestety, zmiany kursów walutowych na niekorzyść kredytobiorców też muszą być brane pod uwagę. Porównanie kosztu kredytu we frankach z kosztem kredytu w złotówkach wypada na korzyść kredytów frankowych – naturalnie jeśli pominiemy końcowy koszt spłaty kapitału.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne


W tym jest właśnie problem, według jakiego kursu walutowego nastąpi spłata kapitału? Frankowicze mogą odwlekać moment spłaty kapitału tak długo, jak kurs walutowy jest dla nich niekorzystny. Ale jest pytanie czy kiedyś będziemy mieli szansę ponownie zobaczyć kurs CHF/PLN na poziomie 2,6? Tutaj odsyłamy do danych o wzroście gospodarczym i relatywnej sile gospodarki polskiej i szwajcarskiej oraz o zadłużeniu publicznym i ryzyku finansowym powiązanym z tymi wartościami. Szwajcaria jest finansowo mocna, z nadwyżkami budżetowymi, niskim i malejącym zadłużeniem publicznym oraz z gospodarką rosnącą średnio około 2% rocznie od dziesięciu lat. Porównanie wypada na niekorzyść Polski, ale nadzieja jest w euro. Złotówka jest mocno powiązana z euro, a Polska na tle Strefy Euro wygląda coraz lepiej. Z kolei Szwajcaria robi co może, aby utrzymać parytet franka do euro, bo chodzi o zagwarantowanie konkurencyjności tutejszej gospodarki. Polska jest atrakcyjnym miejscem dla spółek szwajcarskich i ich rozwój w Polsce przynosi obustronne korzyści. Więc może tą drogą udałoby się poprawić sytuację kredytobiorców frankowych: zarabiać we frankach i nie mieć już ryzyka walutowego!

Andrzej Miszczuk
Główny Strateg F-Trust SA

Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów „Parkiet” 8 sierpnia 2019 r.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,