EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Podsumowanie roku 2016 na rynku funduszy inwestycyjnych

Gdy spojrzymy na wyniki poszczególnych indeksów giełdowych za rok 2016 to można uznać, że mijający rok był fantastyczny, a inwestowanie za pomocą funduszy jest proste. Kupić i trzymać. Większość rynków akcyjnych urosło w ubiegłym roku, zarówno poszczególne segmenty giełdy polskiej, jak i indeksy giełd w USA, Niemczech czy Japonii, rosły również surowce, które obrazuje indeks CRB Commodity Index.


Wyniki wybranych indeksów za okres od 4 stycznia do 30 grudnia 2016. Opracowanie własne.

Czy było łatwo i spokojnie? Gdy zainwestujemy już swoje pieniądze to sprawy się nieco gmatwają. Na pierwszy plan, czy chcemy czy nie, wychodzą emocje. A jak spojrzeć na wykres z najważniejszymi indeksami to obraz poprzedniego roku nieco się zmienia. Słowo „spokojnie” chyba najmniej pasuje do tego obrazu.


Zestawienie wybranych wykresów indeksów giełdowych. Opracowanie własne.

Na początku roku trafiła się bardzo silna korekta i ostre spadki na giełdach, następnie w połowie roku „zaskoczenie” wynikami referendum w Wielkiej Brytanii, by pod koniec roku zmierzyć się z reakcjami rynkowymi na wyniki wyborów w USA. Fakt, że po każdej z wymienionych sytuacji, rynki wychodziły zwycięsko i wspinały się na coraz wyższe poziomy wskazuje, że trend wzrostowy zapoczątkowany w 2009 roku dalej pozostawał silny.

Dla osób, które słowo „spokojny” w kontekście inwestowania przypisują do rynku obligacji chcę pokazać kolejny wykres. Tym razem zachowanie się rentowności obligacji polskich, amerykańskich oraz brytyjskich. Dla przypomnienia dodam, że rentowności zachowują się odwrotnie do zmian cen tych obligacji.


Zestawienie stóp zwrotu portfeli modelowych F-Trust za okres od 4 stycznia do 30 grudnia 2016. Opracowanie własne.

Warto odnotować, że średnia stopa zwrotu dla polskich funduszy dłużnych skarbowych w 2016 wyniosła -0,2% , co może rzucić nieco inne światło na postrzeganie funduszy dłużnych opartych o obligacje skarbowe. Zerknijmy zatem na zestawienie wyników wybranych kategorii funduszy inwestycyjnych za rok 2016.


Zestawienie wybranych wyników kategorii funduszy inwestycyjnych za okres od 4 stycznia do 30 grudnia 2016. Opracowanie własne.

Rok 2016 niewątpliwie był ciekawy i pełen wyzwań z punktu widzenia inwestora. Przed każdym z ważnych wydarzeń z jakimi mieliśmy co czynienia, nie tylko sondaże wyborcze, ale też przewidywania dotyczące potencjalnych reakcji rynkowych często mijały się z faktycznymi zmianami. Dlatego z ciekawością zerkamy na wyniki naszych portfeli modelowych i ich wartość dla naszych klientów.


Zestawienie stóp zwrotu portfeli modelowych F-Trust. Opracowanie własne.

Jakie wnioski warto wyciągnąć z zachowań rynków w 2016 roku?

  • Fundusze obligacji nie zawsze są ostoją spokoju i bezpieczeństwa. Znaczne i szybkie zmiany wartości mogą być również spotykane na rynku obligacji, co przekłada się na związane z nim ryzyko inwestycyjne.
  • Zmienność jest nieodłączną cechą rynku akcji. Warto być na to gotowym, by emocje nie wzięły góry nad racjonalnymi przesłankami, a decyzje inwestycyjne opierać na solidnej analizie ekonomicznej poszczególnych gospodarek oraz zachowania wybieranych funduszy akcji.
  • Odpowiednia dywersyfikacja portfela pozwala zmniejszyć jego zmienność. Warto pamiętać nie tylko o dywersyfikacji geograficznej czy względem klasy aktywów, ale też walutowej. Gdyż to właśnie presje na osłabianie walut poszczególnych gospodarek istotnie wpływają na notowania giełdowe oraz wyceny funduszy inwestycyjnych.

Sprawdź wyniki:

Union Investment