Inwestowanie na giełdzie – jak kupić akcje?
Sprawdź nasz poradnik na temat inwestowania na giełdzie

Giełdowe indeksy są dzisiaj na najniższych poziomach od wielu lat i choć na razie nie mieliśmy jeszcze do czynienia z masową wyprzedażą akcji, to jednak wiele wskazuje, że ten moment może wkrótce przyjść. Jeśli nadejdzie, to ceny spadną jeszcze bardziej i pojawi się wiele okazji inwestycyjnych, historia uczy bowiem, że kolejnym etapem będzie wzrost cen, co dla dobrych inwestycji może oznaczać duże zyski. Warto się do tego przygotować.
Akcje mogą uchronić nas przed inflacją
Drugim powodem, dla którego warto rozważyć inwestowanie w akcje jest inflacja. Jej poziom jest dzisiaj najwyższy od kilku dziesięcioleci i w Polsce przekracza już 17%. Na dodatek inflacja przestała być tylko krótkotrwałą efemerydą z niedawnej narracji banków centralnych. Pozostanie z nami długo i będzie trwała także dlatego, że skończył się czas tanich towarów z Chin. W tej sytuacji każdy odpowiedzialny posiadacz oszczędności musi zastanowić się, jak chronić swoje pieniądze. Skuteczny przez lata sposób – bankowy depozyt – dzisiaj przestał być już atrakcyjny. W Polsce bankowcy oferują lokaty w najlepszym razie oprocentowane na poziomie 8%, czyli ponad dwa razy niżej niż październikowy odczyt inflacji. Pieniądze złożone w banku po prostu nam topnieją. Rynek kapitałowy daje możliwość „dogonienia” inflacji, choć oczywiście inwestowanie w akcje wiąże się z dużym ryzykiem.Jak zacząć inwestować na giełdzie?
Technicznie rozpoczęcie inwestowania na giełdzie jest łatwe. Wystarczy udać się do domu maklerskiego, poświęcić kilka minut na założenie rachunku maklerskiego, a później wpłacić pieniądze i wydać zlecenie kupna akcji konkretnej spółki lub spółek. Wybierając dom maklerski warto postawić na taki, który umożliwi nam zakup akcji nie tylko spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – polski parkiet w ostatnich latach, mówiąc delikatnie, nie spełnia ambicji inwestorów – ale również na rynkach zagranicznych, a więc w Stanach Zjednoczonych, Europie oraz Azji i krajach Ameryki Południowej.Samodzielne inwestowanie w akcje nie jest dla wszystkich
Niestety, o ile założenie konta maklerskiego jest czynnością łatwą, miłą i przyjemną, to już samodzielne inwestowanie w akcje jest znacznie trudniejsze. Nie warto się łudzić – prawdopodobieństwo, że dysponujemy intuicją na miarę „wilka z Wall Street” jest bardzo mało prawdopodobne, a wręcz znikome. Żeby nie powiedzieć żadne. Inwestowanie w akcje nie jest bowiem grą losową, ale ciężką pracą, której fundamentem jest wiedza, nie tylko z zakresu ekonomii oraz doświadczenie. Samodzielnie inwestując w akcje musimy się liczyć z koniecznością śledzenia nie tylko notowań wybranej przez nas spółki czy spółek, ale przede wszystkim śledzenia wszystkich jej komunikatów i publikacji, bilansów, trendów gospodarczych, sytuacji rynkowej, a w przypadku gdy nastawiamy się na długoletnią inwestycję – również trendów cywilizacyjnych. Dlatego jeśli rozważamy wejście na rynek kapitałowy chcąc chronić nasze oszczędności przed inflacją, a nasza wiedza ekonomiczna jest przeciętna i do tego nie mamy dużo czasu, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.Inwestowanie w akcje poprzez fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne są formą „zbiorowego inwestowania” w instrumenty finansowe, a więc także w akcje. Kupując jednostki uczestnictwa funduszu oddajemy nasze pieniądze w ręce specjalistów, którzy dysponują dużym doświadczeniem i odpowiednią wiedzą, śledzą trendy gospodarcze, czytają raporty i mają stały kontakt z zarządami spółek, których akcje kupują. Dla indywidualnego inwestora jeśli tylko nie posiada na koncie „miliardów złotych” jest to w praktyce niedostępne. Kupno akcji jakiejkolwiek notowanej na rynku publicznym spółki jest więc śmiesznie proste. Problemem jest sprzedaż akcji takiej spółki z satysfakcjonującym zyskiem.Zobacz także:
- Co to jest inflacja?
- Jak chronić oszczędności przed inflacją – sprawdzamy fundusz Caspar Stabilny
- Czym fundusz inwestycyjny różni się od lokaty?
- Ryzyko inwestowania a zysk w funduszach inwestycyjnych
Nota prawna
Informacje dotyczące treści
F-Trust SA informuje, że wszelkie materiały zawarte powyżej stanowią własność F-Trust SA i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej.
Informacje dotyczące ryzyka
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów funduszu.