EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Czas podsumowań

Choć z perspektywy całego życia 1 stycznia to dzień jak każdy inny, to właśnie na początku roku robimy podsumowania i stawiamy sobie cele na nowy rok. W Internecie i prasie można znaleźć obecnie wiele podpowiedzi jak sobie stawiać cele, jakich narzędzi użyć, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo ich realizacji, są też nawet podpowiedzi co warto sobie postanowić.

Pozostając w tej konwencji i zawężając tematykę do kategorii funduszy inwestycyjnych również pokusiłem się o małe podsumowanie. Najpierw trochę suchych danych i rzut oka na stopy zwrotu na indeksach giełdowych.

Wszystkie stopy zwrotu prezentowane są dla okresu od 2 stycznia do 30 grudnia 2015 roku, gdyż tak właśnie prezentował się pierwszy i ostatni dzień sesyjny w Polsce.

Jak widać ani giełda polska, ani te zagraniczne nie powalają wynikami, warto pójść krok dalej i sprawdzić jak w mijającym roku na tych rynkach, jako ogół, radzili sobie zarządzający.


Średni wynik funduszy w poszczególnych kategoriach. (oprac. własne, dane: Navigator, Analizy Online S.A.

Dla pełnego obrazu warto dodać, że na depozycie w średniej wielkości banku mogliśmy wyciągnąć 2-2,5%, a w małym to nawet i 3%. Ale jeżeli dodamy to tego, pierwsze od wielu lat bankructwo banku w Polsce, utrzymujące się niskie stopy procentowe oraz dużą zmienność na rynkach akcji, to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że ostatni rok niejednego oszczędzającego przyprawił o ból głowy.

Wyniki średnie dla wszystkich funduszy w popularnych kategoriach również nie napawają optymizmem. Jako kategoria na plus wyszły jedynie fundusze inwestujące na rozwiniętych rynkach europejskich. Oczywiście w poszczególnych kategoriach znajdą się fundusze, które na tym trudnym rynku poradziły sobie lepiej. Nie wszyscy klienci jednak mieli szansę, akurat w nie zainwestować.

Nic dziwnego, że klienci w coraz większym stopniu poszukują wsparcia, analizują materiały i rozmawiają z przedstawicielami instytucji finansowych (zob. „Polacy i ich pieniądze”). Przyszła zatem kolej, żeby na tym tle przyjrzeć się wynikom portfeli modelowych, które F-Trust prowadzi w ramach Szkoły Inwestycyjnej.


Opracowanie własne, źródło: f-trust.pl

Jakie wnioski płyną z zeszłorocznych wyników i co warto rozważyć myśląc o inwestycjach w nowym roku?

Trzeba wiedzieć CO i DLACZEGO mam w portfelu

– Wzrosła zmienność, giełdy potrafią rosnąć i spadać o kilka punktów procentowych jednego dnia, uwidoczniło się ryzyko polityczne i wpływ różnych instytucji (banki centralne, politycy, terroryści). W takich warunkach ważne jest, żeby powstrzymać emocje i nie pozwolić „newsom” zarządzać swoim portfelem.

Dywersyfikacja inwestycji

– Złożoność sytuacji politycznej, gospodarczej i geopolitycznej wymusza globalną dywersyfikację, zarówno pod kątem geograficznym, klas aktywów jak i walutowym.

Trudniej o zysk

– Stopy zwrotu ze wszystkich aktywów nie są już tak okazałe. Często trudnością okazuje się ochrona kapitału. Warto zatem ustalić sobie na początku roku co dla mnie oznacza „dobry zysk” oraz „akceptowalna strata” i być gotowym do ich realizacji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ