EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Fundusz mieszany – rozwiązanie pośrednie?

Fundusz mieszany to rodzaj kompromisu pomiędzy odważnymi inwestycjami w akcje, a zachowawczym lokowaniem środków w bezpieczniejsze papiery dłużne. Charakteryzują się średnim stopniem ryzyka inwestycyjnego.

W co inwestują fundusze mieszane?

Fundusze mieszane to fundusze, w których znajdziemy zarówno akcje, jak i obligacje. Najpopularniejszym podziałem jest podział na fundusze stabilne, w których akcje stanowią ok 30%, a obligacje 70% oraz zrównoważone, gdzie proporcja jest odwrotna. Skład poszczególnych klas aktywów może się zmieniać w określonych w statucie przedziałach, a rolą zarządzającego jest sterowanie alokacją, czyli tym, czy w danej chwili zwiększa czy zmniejsza zaangażowanie w akcje oraz dobór poszczególnych akcji i obligacji.

Dla kogo są fundusze mieszane?

Fundusze mieszane są odpowiednie dla osób, które nie chcą samodzielnie wybierać funduszy akcyjnych i obligacyjnych, by z nich stworzyć odpowiednią dla siebie strukturę portfela. Charakter funduszu mieszanego powinien być dobrany ze względu na poziom akceptacji ryzyka.

Kiedy inwestować w fundusze mieszane?

Fundusze mieszane często są wykorzystywane w programach emerytalnych takich jak IKE czy IKZE. Wykorzystują je osoby, które mają sprecyzowany poziom akceptacji ryzyka i nie chcą samodzielnie sterować strukturą portfela – wolą zdać się na wiedzę i doświadczenie zarządzającego.

Inwestowanie w fundusz mieszany – przykład

Pan Tomasz jest przedsiębiorcą. Niedawno skończył 55 lat. Jego firma zajmuje się usługami remontowymi. Ma ugruntowaną pozycję na lokalnym rynku dzięki czemu pan Tomasz nie narzeka na brak zleceń – ma wręcz “pełne ręce roboty”. Od kiedy tylko sięga pamięcią, zawsze odkładał nadwyżki finansowe – w ten sposób zgromadził 100 tysięcy złotych oszczędności.

Do przejścia na emeryturę panu Tomaszowi zostało 10 lat. Nie ma czasu zajmować się swoimi pieniędzmi, ale zebrana kwota jest dla niego istotną częścią zabezpieczenia na czas emerytury. Z tego powodu nie może pozwolić sobie na ryzykowne inwestycje, ale nie chce też pozbawić się szansy na zarobek. Dlatego wybrał fundusz mieszany stabilny, z udziałem akcji na poziomie 25-30%. Dzięki temu ma pewność, że w korzystnej koniunkturze zarządzający będzie podejmował większe ryzyko, aby dać zarobić inwestorom, a w momencie korekt czy bessy, będzie starał się chronić kapitał. Mały udział akcji w tym funduszu będzie znacząco obniżał wahania wycen.

Zobacz także:

Ranking Funduszy F-Trust Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust