Czas negocjacji – komentarz Zespołu Doradztwa i Analiz F-Trust iWealth



Tabela przedstawia zestawienie szacowanych stawek stosowanych wobec USA oraz wzajemne stawki celne. Źródło: Biały Dom.
Amerykańska administracja nieprzerwanie podkreśla, że celem działań w obszarze taryf jest wsparcie krajowego przemysłu i zdecydowane zmniejszenie deficytu handlowego. Inwestorzy nie podążają za optymizmem polityków, obawiając się wojen handlowych na szeroką skalę oraz recesji w samych Stanach Zjednoczonych.
Giełdy potrzebują teraz chwili, aby przetrawić nowe informacje. Mimo dobrej, wzrostowej sesji przed przemówieniem Trumpa w handlu posesyjnym dominował już kolor czerwony. Głównymi liderami spadków okazały się spółki, których pośrednio cła mogą dotknąć najmocniej (np. akcje Apple traciły ponad 7% ze względu na kraje, w których produkowane są iPhone’y).
W finalnym rozrachunku konkretne informacje na temat taryf mogą okazać się dobre. Giełdy niczego nie lubią tak bardzo jak niepewności, tymczasem w temacie taryf celnych wydaje się, że wiemy już dużo, przynajmniej jeśli chodzi o górną ich granicę po stronie USA. Niewiadomą pozostają oczywiście reakcje odwetowe, a także finalny ich wpływ na biznes i to trudno jeszcze dzisiaj określić, można jedynie spekulować.
Donald Trump zapowiedział, że ogłoszone stawki będą podlegały negocjacjom, więc jest prawdopodobne, że wiele ich konsekwencji znajduje się już w cenach, a każde poluzowanie wynikające z negocjacji powinno wpływać na rynki pozytywnie. Taka reakcja giełd wpisywałaby się też w znane porzekadło „Kupuj plotki, sprzedawaj fakty”.
Pozostajemy optymistami w długim terminie, ale równocześnie wskazujemy na dalsze ryzyko znacznej zmienności na rynkach w krótkim terminie. Dane z gospodarki oraz firm amerykańskich jak na razie są dobre, natomiast zmienne otoczenie nie pomaga. W najbliższych miesiącach to twarde liczby płynące od przedsiębiorstw będą w finalnym rozrachunku ważniejsze niż bardzo mocno wpływające na emocje wypowiedzi polityków.
Głównymi ryzykami pozostają zwiększająca się groźba recesji w USA oraz rozkręcenie się spirali działań odwetowych.
Niezmiennie zachęcamy do znaczącej dywersyfikacji portfeli.
Zespół Doradztwa i Analiz
Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy Michała Kurpiela z Michałem Cichoszem zarządzającym m.in. funduszem Skarbiec Spółek Wzrostowych na temat ceł, a przede wszystkim potencjału spółek w sektorze nowych technologii.NOTA PRAWNA
Wszelkie materiały zawarte w niniejszym opracowaniu stanowią własność F-Trust iWealth S.A. i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy. W szczególności nie stanowią one oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych, bądź rekomendacji inwestycyjnej. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej. Materiały zamieszczone w niniejszym opracowaniu nie powinny stanowić podstawy jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Odwołania w niniejszym opracowaniu do akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych bądź grup takich instrumentów, stanowią jedynie odniesienia do szeroko rozumianych rynków i nie stanowią podstaw do jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Wszelkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego opracowania w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Informacje zamieszczone w materiale zostały przygotowane na podstawie źródeł własnych. F-Trust iWealth S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w niniejszym opracowaniu, ani za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte w związku z tym opracowaniem.
Zobacz także: