EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Wyboista droga inwestycyjna – Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet

Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust

Indeks S&P 500 wspiął się na szczyty i właśnie podwoił swą wartość od dołka z wiosny 2020 roku. To najszybszy bull market od czasu II wojny światowej. Rynek amerykański jest liderem, choć wydawało się, że to Chiny powinny przodować. Dzięki dużej dyscyplinie i zdecydowanym działaniom w 2020 roku, Państwo Środka uniknęło spowolnienia i nie musiało podejmować wielkich wysiłków dla podtrzymania gospodarki czy jej ożywienia. Tymczasem chińska giełda pozostaje w tyle. W tym roku strata na MSCI China wynosi już 10,4%, a ostatnie dwanaście miesięcy to spadek o 1,7%.

Problemy nie zaczęły się w lipcu tego roku, kiedy wariant Covid Delta zaczął rozprzestrzeniać się po Chinach jak ogień na słomianym dachu. Zaczęło się od Nanjing w lipcu, skąd przemieszczający się turyści przenieśli chorobę w sąsiednie prowincje. Katastroficzne powodzie w Henan przerwały kwarantannę wielu turystów i pozwoliły wirusowi dalej się roznosić. Ale zanim pojawił się wirus Delta, mieliśmy już ręczne sterowanie gospodarką, a podjęte regulacje dały negatywne efekty. Redukcja w produkcji przemysłowej, decyzja o obniżeniu produkcji stali, aby wykonać plan ochrony środowiska, miała swój wpływ na spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. Można winić pogodę i duże powodzie w kilku prowincjach za brak wzrostów w inwestycjach przemysłowych, ale to tylko część prawdy. Regulowanie rynku nieruchomości, walka ze spekulacją, dała spadek sprzedaży i hamowanie cen przez obniżanie kredytów. To wygasiło entuzjazm na rynku nieruchomości i wywołało jego spowolnienie, chociaż wzrosty nadal utrzymują się około 7% w skali dwuletniej. Teraz możemy spodziewać się jeszcze obniżki konsumpcji zanim wzrost zachorowań i rozprzestrzenianie się wirusa nie zostaną zahamowane. Druga połowa 2021 roku może być gospodarczo słabsza niż początek tego roku, ale roczny plan wzrostu chińskiego PKB nie powinien być zagrożony. Z pomocą może przyjść jeszcze bank centralny i obniżyć stopę referencyjną.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne

 Zgoda na przesyłanie informacji handlowej Wyrażam zgodę na otrzymywanie od F-Trust SA, informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
 Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez F-Trust Spółka Akcyjna w celach marketingowych teraz i w przyszłości. Ponadto oświadczam, iż zostałem poinformowany, że administratorem danych osobowych jest F-Trust Spółka Akcyjna z siedzibą w Poznaniu, ul. Półwiejska 32, 61-888 Poznań, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000397407. Celem zbierania danych osobowych jest wykonywanie usług pośrednictwa finansowego. W celu wglądu, poprawienia lub usunięcia danych osobowych powinienem się skontaktować z F-Trust Spółka Akcyjna.

USA i Europa rozwijają inwestycje infrastrukturalne, tymczasem Chiny od czasu wybuchu pandemii nie były zainteresowane promowaniem tych inwestycji. Jednak wobec widocznego spowolnienia można spodziewać się zmiany nastawienia i ułatwienia w finansowaniu tych projektów, bo na razie ich udział w wydatkach budżetowych państwa regularnie spada. W pierwszej połowie 2020 roku wyniósł 24,6%, podczas gdy w poprzednich latach było to 27%. W tym roku ten udział spadł już do 22,4%. Relatywny wzrost wydatków jest skierowany na edukacje, zdrowie i usługi socjalne. Władze Chin bardzo mocno stawiają na dyscyplinę fiskalną i unikanie ekscesów finansowych. Stąd regulacje na ryku nieruchomości. Kiedy ten problem zostanie rozwiązany, można oczekiwać zwiększenia nakładów na infrastrukturę. Być może wydarzy się to już na początku 2022 roku. Dlatego słabość na rynku akcji w Chinach może się zmienić w odbicie, kiedy efekty dyscypliny finansowej i wzmożonej higieny dadzą pozytywne efekty.

Andrzej Miszczuk Główny Strateg F-Trust SA
Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 19 sierpnia 2021 r.


Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust

TAGI: f-trust opinie,