EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi klienci zainwestowali
już 650 mln zł WIĘCEJ >>>

Nienaganna opinia wśród klientów
8 lat doświadczenia WIĘCEJ >>>

A A A

Jak inwestować w fundusze – 5 złotych zasad

Poznaj pięć zasad jak inwestować w fundusze, które ułatwią Ci inwestowanie w fundusze

Jak inwestować w fundusze i na tym zarobić?

Ogromna większość ludzi, która straciła na inwestycjach w fundusze to osoby, które lokując pieniądze działały żywiołowo, lekceważąc podstawowe zasady. Ci, którzy przestrzegają 5 złotych zasad „jak inwestować w fundusze”, z reguły cieszą się zyskami.

Jak inwestować w fundusze – zasada pierwsza: spójrz u kogo kupujesz

Inwestując oszczędności, warto upewnić się, że produkt inwestycyjny jest odpowiednio dobrany do Twojego poziomu akceptacji ryzyka i horyzontu czasowego. Trzeba koniecznie poświęcić czas na spotkanie z doświadczonym doradcą, za którym przemawiają wyniki osiągane przez jego klientów.

Bardzo istotnym kryterium wyboru dystrybutora, powinna być jego niezależność. Od tego bowiem zależy czy sprzedawany fundusz będzie rzeczywiście dobrany do oczekiwań klienta, czy będzie wynikiem celów sprzedażowych wielkiej korporacji. Dla nich bowiem ważny jest nie tyle Twój zysk, co możliwość sprzedaży produktów, które najkorzystniej wpływają na wynik finansowy korporacji.

Otwórz konto na Platformie Funduszy F-Trust, wypełnij test „wiedzy i doświadczenia na temat inwestowania”, dowiedz się jakim jesteś inwestorem i sprawdź portfel modelowy funduszy dopasowany do Twojego profilu inwestycyjnego.

Nim podejmiesz decyzję zastanów się, czy jej celem ma być ochrona kapitału i zwrot w granicach inflacji, depozytu, obligacji skarbowych. A może jednak jesteś odważniejszy i – akceptując wyższe ryzyko – zdecydujesz się na fundusze akcji? Musisz pamiętać, że bezpieczeństwo każdej z klas aktywów jest pochodną otoczenia makroekonomicznego i nie w każdych warunkach fundusz dłużny będzie bezpieczniejszy niż na przykład akcyjny. Musisz też sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w pewnych okresach czasu jesteś w stanie pogodzić się ze stratą i gotowy nieco dłużej poczekać na zysk. Koniecznie bowiem musisz pamiętać, o

Zasadzie drugiej: horyzoncie inwestycyjnym

Im jest on dłuższy, tym większa szansa na to, że nawet jeśli nasza inwestycja nie będzie idealnie trafiona czasowo, to jednak w następnych tygodniach lub miesiącach odrobi straty i pozwoli Ci zrealizować zysk. Dotyczy to zwłaszcza rynków akcji, których cechą charakterystyczną jest cykliczność. Pamiętaj też, że doświadczony inwestor wie, że spadki tworzą okazję do zakupów i nie należy przesadnie ulegać emocjom.


Newsletter F-Trust – zapisz się!


Zasada trzecia „jak inwestować w fundusze”: powściągnij emocje

Inwestowanie immanentnie wiąże się z emocjami i od nich często zależy nasz końcowy wynik. Niewielu inwestorów decyduje się na ulokowanie środków i zapomnienie o nich na kilka lat. Jak pokazuje wiele badań, najczęstszym zachowaniem jest kupowanie, gdy inwestor dostrzega dobry wynik i sprzedawania, gdy rynki zaczynają spadać. Efekt najgorszy z możliwych – realizacja strat. Mądre inwestowanie to działanie odwrotne, czyli kierowanie się zasadą „Kup tanio, sprzedaj drogo”. Spadek może być, a nawet powinien być, okazją do kupna. Co prawda, zdarzają się długotrwałe trendy, ale trzeba pamiętać, że nie trwają one wiecznie.

Zasada czwarta: dywersyfikacja

To, w naszej ocenie, złota zasada. Trzeba „być obecnym” na kilku rynkach na raz, nie pakować pieniędzy tylko w jeden fundusz, w jeden rodzaj aktywów. Rzadko bowiem zdarza się, aby raptowna przecena akcji nastąpiła na kilku rynkach, czyli na przykład w Polsce, Francji, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Istnieje wiele rozwiązań dających globalną ekspozycję i warto, zastanawiając się jak inwestować w fundusze, z nich korzystać. Co więcej, zadbanie o taki portfel, w którym znajdziemy kilka klas aktywów spowoduje, że uda nam się wyjść obronną ręką z wielu sytuacji. Bezpieczniej jest mieć w portfelu nie tylko fundusze akcji, ale również fundusze pieniężne, a nawet surowcowe. Zbudowanie takiego portfela przestało być w dzisiejszych czasach nierealne, nawet przy ograniczonych środkach.

Zobacz podgląd portfeli autentycznych na naszej Platformie Funduszy Inwestycyjnych

Zasada piąta „jak inwestować w fundusze”: dobór funduszu

To trudne zadanie. Nie dajemy się zwieść wynikom historycznym. To prawda, jest to dobry prognostyk i potwierdza zdolność zarządzającego funduszem do generowanie wysokich stóp zwrotu, ale nie wolno tego traktować jako gwarancji przyszłego zysku. Pamiętajmy jednocześnie, że nawet bardzo zdolny zarządzający działający na złym rynku nie pozwoli nam zarobić. Z drugiej strony, kiepski zarządzający może nie w pełni wykorzystać szanse płynące z rosnącego rynku.

Zanim zdecydujemy się na konkretny wybór poznajmy dokładnie strategię funduszu, styl zarządzania i – co niezwykle istotne – wysokość opłat za jego zarządzanie. Warto rozważyć inwestycje w zagraniczne fundusze, które często są tańsze niż krajowa konkurencja.

Jak inwestować w fundusze inwestycyjne? – stosuj się do tych 5 zasad!

Zobacz także:

jak inwestować w fundusze Platforma Funduszy Newsletter F-Trust Newsletter F-Trust

FUNDUSZE INWESTYCYJNE W OFERCIE F-TRUST (DOSTĘPNE TAKŻE NA PLATFORMIE FUNDUSZY):

Przefiltruj:

wybierz towarzystwa

klasa aktywów

podział geograficzny

wybierz sektory

Ryzyko 1
7

waluta funduszu

min. pierwsza wpłata

FILTRUJ
Nazwa funduszu
Klasa
aktywów

Klasa aktywów – wskazuje w jakie instrumenty finansowe inwestuje fundusz. W ramach funduszy mieszanych fundusz może inwestować w kilka klas aktywów jednocześnie.


Ryzyko

Ryzyko – Ocena ryzyka na podstawie danych dostępnych w kluczowych informacjach dla inwestorów danego funduszu. Wskaźnik ryzyka stanowi syntetyczną wartość odzwierciedlającą poziom ryzyka związany z inwestycją w dany fundusz bądź subfundusz. Może on przybierać wartości od 1 (najmniej ryzykowny) do 7 (najbardziej ryzykowny).


Sektor

Sektor – informacja wskazująca zaangażowanie funduszu/subfunduszu w instrumenty finansowe emitowane przez określone podmioty. Podział może dotyczyć sektorów w jakich działają przedsiębiorstwa (np. ochrona zdrowia), wielkości kapitalizacji firm (małe/średnie/duże). W przypadku, gdy fundusz/subfundusz inwestuje w szerokie spektrum instrumentów finansowych emitowanych przez spółki z różnych branż, o różnej kapitalizacji, wówczas mamy do czynienia z funduszem/subfunduszem uniwersalnym. Region – Informacja na temat geograficznego rozkładu spółek z portfela. Jeżeli fundusz inwestuje przekrojowo, nie precyzując jaki region geograficzny będzie przeważał w jego portfelu, wówczas opisujemy go jako „globalny”.

Podział
geograficzny

Informacja na temat geograficznego rozkładu spółek z portfela. Jeżeli fundusz inwestuje przekrojowo, nie precyzując jaki region geograficzny będzie przeważał w jego portfelu, wówczas opisujemy go jako „globalny”.

Wynik
Quercus Ochrony Kapitału Absolutnej stopy zwrotu 1 Uniwersalny Polska +0.19%
2020-02-27
Szczegóły
Quercus Dłużny Krótkoterminowy Dłużne 1 Dłużne polskie uniwersalne Polska +0.35%
2020-02-27
Szczegóły
Skarbiec Konserwatywny A Dłużne 1 Dłużne polskie uniwersalne Polska +0.13%
2020-02-27
Szczegóły
Generali Dolar (USD) Dłużne 1 Uniwersalny Globalny +0.39%
2020-02-28
Szczegóły
Generali Euro (EUR) Dłużne 1 Obligacje korporacyjne Europejskie rynki wschodzące +0.09%
2020-02-28
Szczegóły
Generali Oszczędnościowy A Dłużne 1 Dłużne polskie korporacyjne Polska +0.25%
2020-02-28
Szczegóły
BGF US Dollar Reserve A2 Acc USD (USD) Pieniężne 1 Uniwersalny Globalny +0.12%
2020-02-28
Szczegóły
BGF Euro Reserve A2 Acc EUR (EUR) Pieniężne 1 Uniwersalny Globalny -0.04%
2020-02-28
Szczegóły
BGF US Dollar Reserve A2 Acc GBP (H) (GBP) Pieniężne 1 Uniwersalny Globalny +0.02%
2020-02-28
Szczegóły
Schroder ISF EURO Liquidity A Acc EUR (EUR) Pieniężne 1 Uniwersalny Globalny -0.04%
2020-02-28
Szczegóły
Schroder ISF EURO Liquidity A1 Acc EUR (EUR) Pieniężne 1 Uniwersalny Globalny -0.04%
2020-02-28
Szczegóły
Skarbiec Konserwatywny B Dłużne 1 Dłużne polskie uniwersalne Polska +0.2%
2020-02-27
Szczegóły
FF - US Dollar Cash Fund A Acc USD (USD) Pieniężne 1 Uniwersalny Globalne rynki rozwinięte +0.09%
2020-02-27
Szczegóły
FF - Euro Cash Fund A Acc EUR (EUR) Pieniężne 1 Uniwersalny Europejskie rynki rozwinięte -0.09%
2020-02-27
Szczegóły
Skarbiec Konserwatywny Plus A Dłużne 1 Dłużne polskie uniwersalne Globalny +0.35%
2020-02-27
Szczegóły
Skarbiec Konserwatywny Plus B Dłużne 1 Dłużne polskie uniwersalne Globalny +0.4%
2020-02-27
Szczegóły
Ipopema Konserwatywny B Dłużne 1 Dłużne polskie uniwersalne Polska +0.4%
2020-02-26
Szczegóły
Ipopema Konserwatywny A Dłużne 1 Dłużne polskie uniwersalne Polska +0.42%
2020-02-26
Szczegóły
NN FIO Konserwatywny Dłużne 1 Dłużne polskie skarbowe Polska +0.11%
2020-02-27
Szczegóły
NN SFIO Konserwatywny Plus (L) Dłużne 1 Dłużne polskie skarbowe Polska +0.12%
2020-02-27
Szczegóły
SCHRODER ISF US DOLLAR LIQUIDITY USD A ACC Pieniężne 1 Uniwersalny Globalny +0.14%
2020-02-28
Szczegóły
SCHRODER ISF US DOLLAR LIQUIDITY USD A1 ACC Pieniężne 1 Uniwersalny Globalny +0.14%
2020-02-28
Szczegóły
Esaliens Konserwatywny Dłużne 1 Dłużne polskie uniwersalne Polska +0.13%
2020-02-27
Szczegóły
Allianz Trezor Dłużne 1 Dłużne polskie skarbowe Polska +0.15%
2020-02-26
Szczegóły
AGIO Kapitał Dłużne 1 Dłużne polskie korporacyjne Polska +0.14%
2020-02-26
Szczegóły