Jak inwestować, by osiągnąć maksymalne korzyści przy niskim ryzyku? – Jacek Warmuziński z Esaliens TFI
Jacek Warmuziński – Esaliens TFI
Takie pytania zadają nam Klienci przez cały rok. Dotyczą one zarówno inwestycji krótkoterminowych, jak i tych z dłuższym horyzontem inwestycyjnym. Od kilku lat, w szczególności w grudniu, obserwujemy wzmożone zainteresowanie Indywidualnym Kontem Emerytalnym (IKE) i Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Wybór dostawcy oraz strategii inwestycyjnej jest niezwykle ważny, ponieważ od tego zależy, jakimi środkami będziemy dysponowali po przejściu na emeryturę. Na co zwrócić uwagę? Jak inwestować, aby nam się to opłacało?
Przekonaj się o naszym podejściu do Klientów. Zapisz się do newslettera, otrzymuj darmowe poradniki i raporty inwestycyjne
Jak wybrać IKZE, a jak wybrać IKE?
Na rynku znajdziemy wiele instytucji oferujących indywidualne konta emerytalne. Jeśli popatrzymy na wysokość limitów wpłat oraz ulgi podatkowe, to te parametry wszędzie wyglądają identycznie. Warto zwrócić uwagę, czy mamy dostęp do szerokiego spektrum inwestycji (np. fundusze akcji, obligacji – krajowe i zagraniczne). Podział oszczędności między urozmaicone formy inwestowania da nam wymierne korzyści w przypadku hossy na rynkach akcji oraz relatywne zabezpieczenie w momencie, gdy wejdziemy w gorszą koniunkturę. Takie możliwości oferują zazwyczaj partnerzy mający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu inwestycji długoterminowych.
Jaką strategię wybrać?
Załóżmy, że wybraliśmy instytucję, której chcemy powierzyć oszczędności. Kolejnym krokiem jest wybór strategii inwestycyjnej. Kierując się statystyką, łatwo dojść do wniosku, że im mamy więcej czasu do wypłaty, to tym bardziej możemy sobie pozwolić na agresywną inwestycję – np. zwiększając udział akcji w portfelu. IKE i IKZE mają charakter wpłat regularnych, dzięki czemu unikamy ryzyka wpłaty większej kwoty tuż przed korektą. Co ważne, uśredniamy ceną zakupu – to również przemawia za wyborem instrumentów cechujących się większą zmiennością oraz potencjalne lepszymi stopami zwrotu w dłuższym horyzoncie.
W jakie aktywa lokować środki?
Warto też pamiętać o tym, że zbliżając się do momentu wypłaty środków, należałoby zmniejszać udział akcji w portfelu. Uchroni nas to przed ryzykiem niespodziewanych spadków bezpośrednio przed końcem inwestycji. Warto rozważyć rozwiązanie ESALIENS TFI – tzw. Model Cyklu Życia, jeśli chcemy mieć pewność, że to zmniejszenie nastąpi w odpowiednim terminie. Model polega na tym, że na początku naszej drogi inwestycyjnej udział akcji w portfelu jest przeważający. Po przekroczeniu 45. roku życia sukcesywnie zmniejszane jest zaangażowanie w akcje na korzyść instrumentów bezpiecznych – np. obligacji. Schemat działania Modelu Cyklu Życia przedstawia poniższa tabela.
Pożądane jest też skorzystanie z usług specjalisty, który w profesjonalny sposób pomoże w wybraniu odpowiedniej strategii inwestycyjnej i zadba o to, żeby pasowała do indywidualnego profilu inwestycyjnego.
Materiał zaprezentowany na stronie pochodzi od naszego partnera Esaliens TFI.
Lista funduszy Esaliens TFI dostępna w ofercie F-Trust
[ft_funds_db towarzystwo=”17″ nofilter=”false”]