EKSPERTBEZPŁATNE SZKOLENIA I KONFERENCJE F-TRUST

Prowadzimy szkolenia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Zapisz się

IKE/IKZE

Najbardziej efektywne oszczędzanie na emeryturę,porównaj nasze produkty IKE i IKZE.

Więcej: IKE i IKZEUSŁUGA ZARZĄDZANIA PORTFELEM

Możliwość inwestowania zgodnie ze strategią inwestycyjną uszytą na miarę.

Więcej: Zarządzanie portfelem

CAŁA WIEDZA NA TEMAT FUNDUSZY W JEDNYM MIEJSCU

F-Trust - proces analityczny

Inwestowanie to proces, który wymaga cyklicznej pracy, w F-Trust analizujemy fundusze zaczynając od podejścia makro, a kończąc na doborze funduszy do portfela inwestycyjnego. Każdy etap naszej pracy powtarzamy w stałych terminach – tak aby klienci mogli wspólnie z nami analizować swoje inwestycje.

Etapy procesu:

Pokaż cały proces


PLATFORMA FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Platforma funduszy inwestycyjnych

Inwestuj przez internet, poznaj nasze materiały edukacyjne, załóż portfel treningowy, zobacz podgląd autentycznych portfeli


Więcej: Platforma Funduszy


ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę

Nasi Klienci zainwestowali
już 1,4 MLD zł WIĘCEJ >>>

Doskonała opinia wśród Klientów,
9 lat doświadczenia  WIĘCEJ >>>

A A A

Evergrande to nie Lehmann Brothers

Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet

Błażej Bogdziewicz, dyrektor inwestycyjny Grupy Caspar:

Evergrande jest – obok firmy Vanke – największym chińskim deweloperem mieszkaniowym. Spółka prowadzi też działalność w wielu innych branżach. Szacuje się, że zobowiązania spółki, głównie niefinansowe, przewyższają kwotę 300 mld dolarów. Spółka jest postrzegana jako jedna z bardziej agresywnych w chińskiej branży deweloperskiej, biorąc pod uwagę zarówno sposób finansowania prowadzonej działalności, jak też skalę oraz ceny zakupu gruntów pod prowadzone inwestycje. Wydaje się, że sukces finansowy spółki w dużym stopniu był uzależniony od rosnących cen mieszkań.

Polityka władz Chin

W ubiegłym i bieżącym roku można zaobserwować zmianę polityki władz Chin wobec rynku mieszkaniowego, która m.in. przejawiła się w zmniejszeniu możliwości finansowania działalności deweloperów przez chińskie banki oraz wprowadzenia limitów na wskaźniki zadłużenia dla spółek deweloperskich. Dalszy wzrost cen mieszkań zaczął budzić niepokój władz. Podobnie jak w innych krajach, wysokie ceny mieszkań oznaczają bowiem, że wielu młodych ludzi nie stać na kupno własnego mieszkania. Rosną także ryzyka dla systemu finansowego. Wprowadzone zmiany spowodowały, że zadłużeni deweloperzy, chcąc ograniczyć wielkość zobowiązań, zaczęli szybko sprzedawać posiadane aktywa, co negatywnie wpłynęło na ceny mieszkań i w konsekwencji pogorszyło kondycję finansową deweloperów.

Kłopoty finansowe Evergrande

Spółka Evergrande zaczęła mieć kłopoty finansowe i bez pomocy państwa najprawdopodobniej zbankrutuje. Według informacji medialnych, władze Chin chcą przeprowadzić restrukturyzację spółki chroniąc przed stratami chcą jednak przede wszystkim inwestorów i kooperantów chińskich. Dolarowe obligacje Evergrande notowane są obecnie po cenie wynoszącej około 30% wartości nominalnej lub niższej – czyli wyceniają istotne ryzyko bankructwa. Restrukturyzacja spółki powinna pozwolić jednak na uniknięcie scenariusza kryzysu finansowego.


Zapisz się do newslettera F-Trust aby otrzymywać darmowe materiały edukacyjne

 Zgoda na przesyłanie informacji handlowej Wyrażam zgodę na otrzymywanie od F-Trust SA, informacji handlowej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
 Zgoda na przetwarzanie danych osobowych Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez F-Trust Spółka Akcyjna w celach marketingowych teraz i w przyszłości. Ponadto oświadczam, iż zostałem poinformowany, że administratorem danych osobowych jest F-Trust Spółka Akcyjna z siedzibą w Poznaniu, ul. Półwiejska 32, 61-888 Poznań, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000397407. Celem zbierania danych osobowych jest wykonywanie usług pośrednictwa finansowego. W celu wglądu, poprawienia lub usunięcia danych osobowych powinienem się skontaktować z F-Trust Spółka Akcyjna.

Z drugiej jednak strony próba ograniczenia wzrostu cen nieruchomości oznacza, że chińska branża deweloperska będzie cały czas pod presją. Szacuje się, że inwestycje w nieruchomości stanowią około 25-28% chińskiego PKB. Chińskim władzom zależy zapewne, aby zahamować dalszy istotny wzrost cen nieruchomości, ale też nie dopuścić do ich spadków, gdyż ten scenariusz oznaczałby ryzyko kłopotów kolejnych deweloperów oraz rosnące niezadowolenie wśród tej części społeczeństwa, która zainwestowała w nieruchomości mieszkaniowe. Z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Nawet jeżeli chińskim władzom uda się zażegnać ryzyko kryzysu finansowego gospodarkę chińską czeka w najbliższym czasie niższy wzrost gospodarczy, gdyż trudno będzie pozostałym sektorom gospodarki zrekompensować gorszą koniunkturę w sektorze nieruchomości. Jest też możliwa korekta planów ograniczenia spekulacji na chińskim rynku mieszkaniowym, ale będzie to oznaczało przesunięcie problemów w czasie. Spowolnienie w Chinach może być negatywne także dla spółek z innych rynków, raczej jednak dla części tych określanych jako „value”.

Dowiedz się więcej

O Evegrande i sytuacji na rynku chińskim Błażej Bogdziewicz i Piotr Przedwojski dyskutują również w ostatnim Ringu Caspara – TUTAJ.

Zobacz także:

Platforma Funduszy Notowania funduszy Platforma Funduszy Newsletter F-Trust


Zastrzeżenia Prawne 

Materiał ma charakter wyłącznie reklamowy i informacyjny i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Materiał zaprezentowany na stronie pochodzi od naszego partnera Caspar Asset Management: zastrzeżenie prawneTAGI: f-trust opinie,