Co zapamiętamy z wydarzeń 2022 roku? | raport F-Trust wrzesień 2022
Spadło zainteresowanie akcjami, bo ich ceny przestały rosnąć, rośnie tylko zmienność tych cen. Ponownie zaczęliśmy interesować się obligacjami, po spadkach cen długu jakich dawno nie widzieliśmy rentowności zachęcają inwestorów. Mamy obligacje chroniące przed inflacją i tutaj koncentruje się uwaga inwestorów. Kiedy inflacja jest dwucyfrowa przypominamy sobie o pierwszej zasadzie inwestowania: chronić kapitał. Nic tam indeksy giełdowe, opcje, różne skomplikowane instrumenty które powinny dać zarobić, jeśli… Wracamy do podstaw, fundamentów inwestowania: chronimy kapitał.
Poprzednie lata pozwoliły wielu inwestorom na znaczne zwiększenie kapitału. Giełda była wyjątkowo dobra, także w okresie pandemii. Następnie, po czterdziestu latach nieobecności, pojawiła się inflacja. A więc zjawisko nieznane większości inwestorów, nieznane analitykom, bo to młodzi ludzie i nieznane młodym zarządzającym. Oczywiście uczyli się oni o inflacji, ale znają ją tylko z książek, nigdy jej nie doświadczyli. Prawdziwą, czyli wysoką i dotkliwą inflację pamiętają już tylko emeryci i dlatego chętnie szukają zabezpieczenia w obligacjach chroniących przed inflacją. Zjawisko inflacji nie zginie w ciągu kilku kwartałów. Będziemy mieli czas nauczyć się z nią żyć i przyzwyczaić się do niej. Nowy cel inwestycyjny to inflacja plus 3%. W każdej walucie i w każdym kraju, gdzie jest inflacja.
To prowadzi nas do innego ciekawego zjawiska – parytetu walutowego. Doczekaliśmy się parytetu na 1USD=1EUR=1CHF=1GBP. Łatwiej nam porównywać ceny i wynagrodzenia. Zbliżanie się parytetów walutowych wynika częściowo z globalizacji i handlu internetowego. Japonia odstaje nieco w tym porównaniu, jen mocno się osłabił i teraz trzeba ponad 140 jenów na 1 dolara zamiast okrągłej setki, jak wcześniej bywało. Dzięki temu Japonia wzmocniła swoją konkurencyjną pozycję w Azji i może być ciekawym rynkiem inwestycyjnym.
Zostały nam trzy miesiące do końca grudnia, wojna rosyjska w Ukrainie będzie w tym roku wydarzeniem numer 1. Z tą wojną będziemy łączyli inflację i wiele innych zmian lat dwudziestych tego tysiąclecia. Ograniczona podaż wywołana pandemią (przerwane łańcuchy dostaw, zamknięte zakłady) musiała nagle stawić czoła pojawieniu się popytu spotęgowanego w czasie pandemii. Część popytu była przesunięta w czasie, ale dodatkowo wykreowano popyt poprzez wszelkiego rodzaju pomoc finansową i drukowanie pieniędzy. Powstała olbrzymia płynność. Jej część ulokowano na giełdzie (w akcjach lub obligacjach), a część przeznaczono na konsumpcję. Sektory wzrostowe na giełdzie rosły w nieskończoność, potem mieliśmy odbicie w konsumpcji. Płynność i kapitał były w nadmiarze, dopiero podniesienie stóp procentowych zmieniło zasady i znaleźliśmy się w fazie inflacyjnej. Ważnym elementem tej fazy, obok ochrony kapitału jest utrzymanie płynności. Wysokiej płynności. Płynność będzie nam potrzebna do korzystania z okazji inwestycyjnych. Tak, okazje inwestycyjne już się pojawiają, a będzie ich jeszcze więcej. Mamy je na rynku długu i akcji, mamy je wśród spółek i biznesów, które powoli wpadają w kłopoty. Nieruchomości są elementem niepłynnym. Nie można sprzedać domu czy działki w ciągu jednego dnia. Na giełdzie można spieniężyć inwestycje w ciągu jednej chwili. Trzymanie gotówki nie jest efektywne, bo inflacja zżera jej wartość. Obligacje i akcje są aktywami bardzo płynnymi. Wiadomo, że nie każde akcje czy obligacje są dobre do kupienia, potrzebna jest solidna selekcja. Globalizacja dała nam niskie koszty przez wiele lat, ale międzynarodowa niepewność spowodowała, że większą wartością od niskich kosztów stała się stabilność i przewidywalność. Gdzie możemy je dzisiaj znaleźć? W Europie przewidywalność i stabilność daje Szwajcaria, za oceanem Stany Zjednoczone. Lista takich krajów jest dłuższa, ale ciekawe są także wybory branżowe i sektorowe. W jakiej dziedzinie szukamy teraz stabilności? Energia jest podstawą dla produkcji i wygodnego życia. To tutaj potrzeba stabilizacji, więc pojawiają się ciekawe okazje inwestycyjne.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-TrustZobacz także: