Caspar Akcji Tureckich na czele
Jak wynika z przeglądu kwietnia 2014 roku przeprowadzonego przez Analizy Online, najwyższą stopę zwrotu w minionym miesiącu osiągnął subfundusz Caspar Akcji Tureckich, który – jako jedyny – osiągnął dwucyfrowy wynik.
Zarządzany przez Łukasza Maracha subfundusz Caspar Akcji Tureckich osiągnął w kwietniu 2014 roku stopę zwrotu w wysokości 10,68%, pozostawiając za plecami QUERCUS Turcja z wynikiem gorszym o 1,39% oraz Arka BZWBK Akcji Tureckich, który był gorszy aż o 1,41%. Warto dodać, że ze wspomnianej analizy wynika, że dodatnią stopę zwrotu wypracowało mniej niż połowa funduszy, a królem miesiąca okazały się fundusze akcji tureckich. Ze zrozumiałych powodów, złą passę kontynuowały fundusze akcji rosyjskich. „Spadek indeksu w Rosji jest efektem wzrostu ryzyka inwestycyjnego i w takim przypadku spadek i zapewne odpływ kapitału z giełdy w Moskwie jest zupełnie racjonalny. Perspektywy zależą od zmian w ocenie ryzyka inwestycyjnego, wyników spółek, oczekiwanych dywidend i ewentualnych zmian w udziale akcji rosyjskich w międzynarodowych indeksach – komentuje Piotr Przedwojski, wiceprezes Caspar Asset Management. – Jeśli udział tych akcji w indeksach zostanie nagle ograniczony (a pojawiły się takie pomysły), to wtedy należy się liczyć z istotnym odpływem kapitału z rosyjskiej giełdy z uwagi na znaczny udział globalnych funduszy w wolnym obrocie w Moskwie”.
Po kwietniu powody do zadowolenia mogą mieć też posiadacze jednostek uczestnictwa funduszy polskich obligacji. „Zaliczane do tej kategorii rozwiązania o uniwersalnej strategii oraz papierów skarbowych zyskały średnio odpowiednio +0,7% oraz +0,6% – twierdzą komentatorzy Analiz Online. – To nieco słabszy wynik od benchmarku, czyli indeksu obligacji skarbowych IROS, który wzrósł o +0,91%”. Warto w tym miejscu dodać, że w kwietniu br. subfundusz Caspar Obligacji Środkowej i Wschodniej Europy wzrósł o 2,41%.
Analizy Online: „Wracając do rynków akcji, ponownie największe zyski notowali inwestujący na rynku tureckim. W przeciągu miesiąca indeks XU100 wzrósł o +5,9% (dzięki umocnieniu tureckiej liry, w PLN wzrost był jeszcze wyższy). W efekcie fundusze akcji tureckich zdominowały górną część zestawienia kwietniowych wyników, a Caspar Akcji Tureckich (Caspar Parasolowy FIO) jako jedyny wypracował nawet dwucyfrową stopę zwrotu. Na dobrej sytuacji na tureckim parkiecie skorzystały również fundusze akcji Nowej Europy, które zarobiły średnio +1,6%, w tym UniAkcje: Nowa Europa (UniFundusze FIO) +5,3%. Nieźle wypadły również fundusze akcji europejskich. Konflikt ukraiński na inwestorach globalnych robi coraz mniejsze wrażenie, a większy wpływ na rynki mają czynniki fundamentalne”.
Trudniejsza sytuacja panowała, niestety, na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. WIG stracił w ubiegłym miesiącu 0,9%, a największy spadek zanotowały małe spółki, które spadły o 4,2%.
Błażej Bogdziewicz, wiceprezes Zarządu Caspar TFI:
Kwiecień był udanym miesiącem dla tych inwestorów, którzy inwestowali w Turcji, gorzej natomiast radził sobie ostatnio rynek polski. Między innymi dzięki wzrostowi wartości aktywów tureckich, w kwietniu wzrosły wyniki subfunduszy Caspar Akcji Turecki, Caspar Akcji Środkowej i Wschodniej Europy oraz Caspar Obligacji Środkowej i Wschodniej Europy. Słabsze zachowanie akcji na GPW w mojej ocenie może być po części rezultatem trwającego konfliktu na Ukrainie oraz prawdopodobnej realokacji aktywów przez polskie OFE. Duży wpływ na rynki akcji w Europie ma, i zapewne będzie miała, polityka władz rosyjskich wobec Ukrainy.